Aktualności

Call for papers: "Kalanie własnego gniazda. Kultura, prawo, społeczeństwo", UJ, Kraków, maj 2018

  • Czytany 1176 razy

Szanowni Państwo,

w załączeniu przekazuję informacje o interesującej interdyscyplinarnej konferencji wraz z zaproszeniem do składania propozycji referatów.

Z pozdrowieniami

Anna Czaplińska

Sekretarz Generalna GP ILA

Dr Anna Czaplińska
Katedra Europejskiego Prawa Konstytucyjnego
Wydział Prawa i Administracji
Uniwersytet Łódzki
ul. Kopcińskiego 8/12
90-232 Łódź
tel. 42 635 63 88
fax 42 665 59 99
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dr Anna Czaplinska
Jean Monnet Chair of European Constitutional Law
Faculty of Law and Administration
University of Lodz
ul. Kopcinskiego 8/12
90-232 Lodz, Poland
Phone: +48 42 635 63 88
Fax: +48 42 665 59 99
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 


Call for papers: "Kalanie własnego gniazda. Kultura, prawo, społeczeństwo", UJ, Kraków, maj 2018

Szanowni Państwo,

w imieniu organizatorów (Wydziału Polonistyki UJ, Instytutu Europeistyki UJ oraz Centrum Badań Holokaustu UJ) serdecznie zapraszam na konferencję pt. Kalanie własnego gniazda. Kultura, prawo, społeczeństwo.

Poniżej oraz w załączeniu przesyłam ogłoszenie oraz informacje organizacyjne.

Pozdrawiam serdecznie,

Wojciech Burek
---
dr Wojciech Burek
Instytut Europeistyki UJ
ul. Jodłowa 13
30-252 Kraków
http://www.europeistyka.uj.edu.pl/instytut/pracownicy/burek

----
Ogólnopolska interdyscyplinarna konferencja naukowa pt. "Kalanie własnego gniazda. Kultura, prawo, społeczeństwo", 25-27 maja 2018 r., Kraków

Nestbeschmutzer, ?ta/ten, co kala własne gniazdo?, to postać strukturalnie niespokojna i nerwowa. Jest zawieszona pomiędzy dwoma światami: tym, który będąc jej tak dobrze znany, napawa ją odrazą i tego, ku któremu kieruje swój głos prawdy. Pierwszy to świat jej własnej wspólnoty, jej kraju czy języka, w którym nie tylko dzieje się źle, ale zło działa przy milczącym wsparciu społeczności. Drugi to albo rzeczywistość zewnętrzna ? inna rodzina, inne miasto, inny kraj czy kontynent ? albo wyobrażony świat wolności, który tkwi gdzieś jeszcze w umysłach ludzi i potrzebuje nazwania rzeczy po imieniu, by się odrodzić spod duszącego ucisku społecznych tabu. Życie Nestbeschmutzera jest zwykle pasmem trudów. Pierwszy świat takiej osoby nienawidzi, często ściga ją i opluwa; drugi często nie chce jej słuchać.
Kalanie własnego gniazda karane jest na różnych poziomach. Społeczeństwa nie lubią Nestbeschmutzerów, woląc spokój i gęstą, choć swojską atmosferę zakłamania. Nie lubią ich też państwa, zamykając usta, blokując możliwość badań, przewidując w różnych regulacjach prawnych sankcje dla tych, którzy okazują narodowi lekceważenie albo ?pomawiają? go o udział w uwierających pamięć zdarzeniach. Ale i pozycja podmiotowa samego Nestbeschmutzera nie jest łatwa: demaskując i krytykując zło, zagląda mu w oczy, przez co ? wedle spostrzeżenia Nietzschego ? nie pozostaje bez szwanku. Kalającym własne gniazdo grożą obsesje, neurozy i zgorzknienie, a nade wszystko publiczna asocjacja ze zjawiskiem, które chcą usunąć.
Nestbeschmutzer niejedno ma imię. Może być pisarzem/pisarką, jak Thomas Bernhard czy Elfriede Jellinek, czołowi austriaccy ?kalacze?, dzięki którym ta pozycja stała się powszechnie rozpoznawana w kulturze. Może być naukowcem bądź badaczką ? historyczką, socjologiem lub antropolożką ? albo prawnikiem. Ale również pozycje podmiotowe kalających mogą być diametralnie różne ? począwszy od tych, którzy robią to z rozmysłem, czasem wręcz lubując się we wzbudzaniu wściekłości wspólnot, a skończywszy na tych, których mocna lojalność wobec własnej społeczności niespodziewanie zostaje nadszarpnięta przez silniejszą wierność prawdzie i sprawiedliwości.
Jesteśmy przekonani, że zarówno w Europie, jak i przede wszystkim w Polsce, obecne czasy znów stwarzają przestrzeń, w której Nestbeschmutzung może ? a zapewne i powinien ? się pojawiać. Ponownie jednak spotyka się on z niechętnymi bądź jawnie wrogimi reakcjami wspólnot. Dlatego chcielibyśmy przyjrzeć się bliżej temu zjawisku we wszystkich jego aspektach. Interdyscyplinarna konferencja Kalający własne gniazdo ? stawia sobie za cel zgromadzić wszystkich badaczy i wszystkie badaczki, dla których problematyka Nestbeschmutzungu wydaje się interesująca. Chcielibyśmy zaprosić Państwa do wspólnego zastanowienia się nad wszystkimi możliwymi płaszczyznami tego zjawiska. Interesują nas zarówno teksty kultury, które chcą demaskować i obnażać zakłamanie wspólnot, pozycje oraz problemy ich autorów i autorek, jak również psychologiczne aspekty krytykowania własnej społeczności oraz prawne konsekwencje ujawniania prawdy i konfrontowania się ze społecznymi tabu.

Propozycje tematów:

1. Rodzina, miasto, społeczeństwo, kraj, religia, dziedzictwo ? zakres krytyki Nestbeschmutzera kiedyś i dziś.
2. Kto kala swoje gniazdo? Artystyczne, prawne, polityczne i psychologiczne konteksty strategii podmiotowej.
3. Nestbeschmutzer, Whistleblower czy kalający gniazdo? Językowe i przekładowe konteksty zagadnienia.
4. Nestbeschmutzer a nowoczesna tożsamość narodowa ? powiązania, krytyka, współzależności.
5. Czy Nestbeschmutzer może być zbawiony? Społeczne, narodowe i religijne konsekwencje kalania własnego gniazda.
6. Czy autobiografią można kalać własne gniazdo? Wyznania, biografie i dokumenty osobiste wobec dominującego dyskursu historycznego.
7. Nestbeschmutzer, czyli rozdrapywanie ran. Związki twórców i uczestników debaty publicznej z własną oraz dziedziczoną pamięcią.
8. Od Benjamina Franklina do Chelsea Manning i Edwarda Snowdena. Whistleblower i amerykańska tradycja kalania własnego gniazda.
9. National Whistleblower Appreciation Day, czyli przemiany dyskursu publicznego i strategii państwowych wobec Whistleblowerów.
10. Jedwabne i inne sąsiedzkie pogromy Żydów w Polsce. Prawda historyczna a interesy wspólnoty narodowej w kontekście ujawniania przeszłości.
11. Przeciwko kalaniu własnego gniazda. Narodowe wyobrażenia o spójnej historii Polski.
12. Kontrowersje wokół sformułowania ?polskie obozy koncentracyjne?. Rzeczywistość medialna i prawna.
13. Rola Nestbeschmutzera wobec dominującej historii narodowej oraz historii mniejszości.
14. Tradycja kalania własnego gniazda w kulturze europejskiej ? światopogląd, strategie, tradycje.
15. My/Oni, czyli wspólnota, jednostka, wykluczenie i konflikt w kontekście kalania własnego gniazda.
16. Polityka historyczna wobec kalających własne gniazda.
17. Ofiary, stygmaty i dziedziczenie pamięci. Przeszłość i krytyka w polskim, europejskim i międzynarodowym dyskursie publicznym.
18. Media i ?kalający własne gniazdo?.
19. Nestbeschmutzer jako wróg publiczny czy sumienie narodu?
20. Kłamstwo czy kalanie własnego gniazda? Retoryka milczenia i bez-prawdy.
21. ?To jest kalanie własnego gniazda, w mojej generacji byłoby to zupełnie nie do przyjęcia? (Lech Wałęsa) ? rewizje, zmiany generacyjne, zmiany dyskursu publicznego oraz zmiany oceny Nestbeschmutzera współcześnie.
22. Niechciane debaty i niewygodne książki. Jan Tomasz Gross, Marcin Kącki, Anna Bikont i inni.
23. Prawda nas wyzwoli vs. ?pranie brudów we własnym domu?. Frazeologia, retoryka i estetyka wypowiedzi o kalaniu własnego gniazda.
24. ?Donoszenie na Polskę?, czyli kim jest Nestbechmutzer w środkowej Europie XXI wieku.
25. Thomas Bernhard, Elfriede Jelinek, Ulrich Seidl, Michael Haneke? Austria jako wzór kalanego gniazda.
26. Granice wolności słowa ?kalających własne gniazdo? w orzecznictwie trybunałów międzynarodowych (szczególnie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka i Trybunału Sprawiedliwości UE), trybunałów konstytucyjnych oraz sądów krajowych.
27. Regulacje prawa karnego stosowane przeciwko ?kalającym własne gniazdo?.
28. Prawne próby ustanowienia wizji historii.
29. Cenzura prewencyjna i represyjna wobec Nestbeschmutzerów.
30. Sposoby obrony ?kalających własne gniazdo? przed sankcjami karnymi

Lista tematów ma charakter otwarty i nie powinna ograniczać propozycji referatów.

Zgłoszenia konferencyjne, zawierające wypełniony formularz zgłoszeniowy wraz z abstraktem (do 1000 znaków) prosimy przesyłać na adres e-mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.<Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.> Termin zgłoszeń upływa 31 stycznia 2018 r. Zastrzegamy sobie prawo do selekcji nadsyłanych zgłoszeń. Planowany czas wygłaszania referatu nie powinien przekraczać 20 minut. Opłata konferencyjna (200 zł ? studenci / 300 zł ? doktoranci, nieetatowi pracownicy naukowi / 400 zł ? pełnoetatowi pracownicy naukowi) pokrywa koszty materiałów konferencyjnych, uroczystej kolacji, obiadu, przerw kawowych oraz część kosztów publikacji tomu konferencyjnego. W uzasadnionych przypadkach organizatorzy mogą zwolnić uczestnika z opłaty konferencyjnej. Organizatorzy nie zapewniają noclegów, ale w razie potrzeby służą pomocą w ich rezerwacji.
Wszelkie dodatkowe pytania należy kierować na adres e-mail.

Konferencja odbędzie się w salach Wydziału Polonistyki UJ (ul. Gołębia) oraz Instytutu Europeistyki UJ (Zamek w Przegorzały).

Podczas konferencji odbędą się wykłady keynote speakerów. Dotąd swój udział potwierdzili: prof. Joanna Tokarska-Bakir, prof. Ireneusz Kamiński, prof. Jan Grabowski oraz dr hab. Agnieszka Graff.

W ramach wydarzeń towarzyszących konferencji planowane są również spotkania z twórcami kultury oraz innymi specjalistami w dziedzinie.

Organizatorzy:
Wydział Polonistyki UJ
Instytut Europeistyki UJ
Centrum Badań Holokaustu UJ

Komitet naukowo-organizacyjny:
dr Wojciech Burek
dr hab. Jarosław Fazan
mgr Olga Szmidt
dr Przemysław Tacik

Adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.<Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.>
Strona internetowa: kalaniewlasnegogniazda.wordpress.com<http://kalaniewlasnegogniazda.wordpress.com>

Ostatnio zmienianywtorek, 19 wrzesień 2017 18:44

Kontakt

 tel: tel. (+48) 81 44-53-717

 fax: (0-42) 66 55 999

e-mail

 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Copyright © 2023. Ila. projekt i wykonanie www.pollyart.pl