Publikacje

Najnowsze publikacje Grupy Polskiej ILA

  • Czytany 1435 razy

W 2015 r. Grupa Polska ILA opublikowała monografię pt. "Państwo i terytorium w prawie międzynarodowym," red. J. Menkes, E. Cała-Wacinkiewicz, Wydawnictwo C.H. Beck. Publikacja jest efektem pracy grupy wybitnych praktyków i teoretyków zainteresowanych dziedziną prawa międzynarodowego. Jej przedmiotem jest w szczególności:

  • dywersyfikacja prawa międzynarodowego;
  • wjazd na terytorium państwa w świetle zasad wspólnej polityki wizowej UE;
  • status prawny i rola państw w społeczności międzynarodowej a podmiotowe granice prawa międzynarodowego;
  • sukcesja państw w odniesieniu do obywatelstwa w projekcie Komisji Prawa Międzynarodowego;
  • ludność jako element składowy państwa. Uwagi na tle pojęcia tożsamości narodowej i przynależności do narodu.

Autorzy zgodnie wskazują, że w zależności od etapu rozwoju prawa międzynarodowego państwa na forum społeczności międzynarodowej  podejmowały zróżnicowaną w swej treści problematykę od bezpieczeństwa międzynarodowego począwszy, poprzez kwestie społeczne, gospodarcze, prawa człowieka, aż na ochronie środowiska skończywszy.

Ponadto w monografii przedstawiono liczne aktualne zagadnienia m.in. kwestię samostanowienia?secesji?uznania na tle inkorporacji Krymu do Federacji Rosyjskiej, bezpieczeństwa w przestrzeni powietrznej w świetle najnowszego orzecznictwa Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych, a także postawy Unii Afrykańskiej wobec problemu granic w Afryce, czy ewolucji statusu prawnego Kanału Panamskiego.

Kolejnymi zagadnieniami studium przypadku są:

  • spory delimitacyjne i ich rozwiązania w kwestii wyznaczenia granic obszarów morskich w Arktyce;
  • Hamas i Strefa Gazy v. Izrael i Palestyna;
  • Państwo Palestyna ? status prawny i aktywność Palestyny we współczesnych stosunkach międzynarodowych.

Ten bogaty kalejdoskop zmian na arenie międzynarodowej w połączeniu z wyczerpującymi publikacjami zagadnień ogólnych w sferze ? państwo a prawo międzynarodowe, stanowi zupełne źródło wiedzy dedykowane każdemu zainteresowanemu społecznością międzynarodową i stosunkami międzypaństwowymi.

Celowi naukowemu towarzyszyła chęć uhonorowania zasług Profesora Lecha Antonowicza dla nauki prawa międzynarodowego, dla społeczności akademickiej i prawników międzynarodowców. Profesor harmonijnie łączy działalność naukową z dydaktyczną i organizacyjną. Kolejne pokolenia prawników od Niego uczą się prawa międzynarodowego, korzystają z Jego życzliwej pomocy w rozwoju akademickim. Wybraliśmy jako jej temat przewodni materię wyznaczającą główny nurt badań Profesora Antonowicza. Jesteśmy przekonani, że połączyliśmy dobry temat z godnym Patronem.

Więcej informacji znajdą Państwo pod poniższym linkiem (wraz z wprowadzeniem, spisem treści i fragmentem książki).

Ostatnio zmienianywtorek, 24 styczeń 2017 10:28

Kontakt

 tel: tel. (+48) 81 44-53-717

 fax: (0-42) 66 55 999

e-mail

 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Copyright © 2023. Ila. projekt i wykonanie www.pollyart.pl