Konferencje GP ILA

Sprawozdanie ze spotkania naukowego Grupy Polskiej ILA, 25 listopada 2016 r.

  • Czytany 1174 razy

25 listopada 2016 r. odbyło się spotkanie naukowe ILA w gmachu Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Wystąpienie wygłosiła Pani dr Magdalena Słok-Wódkowska pt. "Standardy traktowania w umowach handlowych."

Prezentacja dotyczyła standardów traktowania takich jak traktowanie narodowe i zgodne z klauzulą największego uprzywilejowania przede wszystkim w najnowszych umowach, tzw. regionalnych porozumieniach handlowych. Osią prezentacji był wpływ tych umów i zawartych w nich klauzul największego uprzywilejowania oraz traktowania narodowego na handel międzynarodowy, przede wszystkim towarami, realizowany w ramach Światowej Organizacji Handlu i GATT. Prelegentka omówiła przykłady klauzul stosowanych w nowych umowach i ich wpływ na art. I GATT. Odniosła się także do wpływu jaki mają jednostronne preferencje celne stosowane przez państwa rozwijające się w stosunku do państw rozwiniętych na handel pomiędzy członkami WTO. Prelegentka postawiła tezę, że przy obecnym rozwoju zarówno regionalnych umów handlowych jak i jednostronnych preferencji klauzula największego uprzywilejowania zawarta w art. I GATT i innych postanowieniach prawa WTO, która miała stanowić podstawę niedyskryminacyjnej liberalizacji handlu światowego, stała się w istocie klauzulą najmniejszego uprzywilejowania, gdyż wiele państw stosuje ją w stosunku do niewielkiej liczby partnerów. Dyskusja po referacie dotyczyła wielu wątków takich jak wpływ standardów stosowanych w odniesieniu do umów handlowych na umowy inwestycyjne czy relacji pomiędzy umowami handlowymi a sankcjami.

Wykład Pani dr Magdaleny Słok-Wódkowskiej spotkał się z żywym zainteresowaniem uczestników spotkania, którzy wzięli udział w dyskusji.

Na kolejnym spotkaniu naukowym wystąpienie wygłosi Pani dr Karolina Wierczyńska i zostanie ono poświęcone przesłankom dopuszczalności wykonywania jurysdykcji przez Międzynarodowy Trybunał Karny.

Ostatnio zmienianyśroda, 01 marzec 2017 13:12

Kontakt

 tel: tel. (+48) 81 44-53-717

 fax: (0-42) 66 55 999

e-mail

 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Copyright © 2023. Ila. projekt i wykonanie www.pollyart.pl