Konferencje GP ILA

Sprawozdanie ze spotkania naukowego Grupy Polskiej ILA, 24 luty 2017 r.

  • Czytany 1217 razy

 

24 lutego 2017 r. odbyło się spotkanie naukowe ILA w gmachu Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, na którym Pani dr Karolina Wierczyńska wygłosiła referat pt. "Dopuszczalność sprawy przed MTK a ograniczenie sankcji karnej przez państwo".

Prezentacja dotyczyła środków stosowanych przez państwa, które mają na celu zmodyfikowanie sankcji karnej lub niewykonanie jej w ogóle w kontekście przesłanek dopuszczalnosci wykonywania jurysdykcji przez MTK. Środki te jak np. amnestia czy ułaskawienie nie są zabronione przez prawo międzynarodowe, a Statut MTK nie reguluje ich stosowania. Trybunał nie może także oceniać koniecznosci zastosowania takich środków. Ponieważ jednak ideą Trybunału jest, aby walczyć z bezkarnością sprawców najpoważniejszych zbrodni środki te (które prowadzą do tego, że wobec sprawcy zbrodni nie wszczyna się procesu karnego, bądź wszczęty proces się zawiesza, bądź zaraz po osądzeniu podejmowane są kroki aby kary orzeczonej nie wykonać w ogóle, lub w końcu zaraz po ustaleniu sankcji karnej stosuje się środki prowadzące do złagodzenia kary) mogą być analizowane przez pryzmat dopuszczalności sprawy przed Trybunałem.

Wykład Pani dr Karoliny Wierczyńskiej spotkał się z żywym zainteresowaniem uczestników posiedzenia, którzy wzięli udział w dyskusji.

Kontakt

 tel: tel. (+48) 81 44-53-717

 fax: (0-42) 66 55 999

e-mail

 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Copyright © 2024. Ila. projekt i wykonanie www.pollyart.pl